Uzdrawiając siebie uzdrawiasz Ziemię
Home » Techniki pracy » Superwizja Coaching » Wewnętrzny zespół
Wewnętrzny zespół

 

Jeżeli chcesz dobrze ze sobą komunikować, to zajrzyj do swojego wnętrza!
Do tego celu najbardziej odpowiedni jest Model wenętrznego zespołu.
Kiedy mamy podjąć decyzję, rzadko się zdarza abyśmy słyszeli „jeden głos”. Na ogół słyszymy klika takich wenętrznych głosów. Współpraca i konflikty należą do naszego życia, ponieważ żyjemy z ludźmi i żyjemy między ludźmi. Prowadzenie wewnętrznych walk jest irytujące i niepokojące i może prowadzić do paraliżu, sabotażu samego siebie, nie są to zaburzenia psychiczne, ale normalne ludzkie zachowania. My bardzo potrzebujemy tych „wielu wewnętrznych dyskutantów”. Jeśli bowiem wynikną kłótnie wewnątrz zespołu, oznacza to, że każdy ma rację i każdy broni swojego zdania, swojej pozycji i każdy ma swoją rację, bo każdy członek zespołu chce jak najlepiej dla „właściciela”. Cała ta dyskusja jest o tyle ważna, że te wszystkie połączone głosy, te pozytywne i te krytyczne są wysłuchane i wynikiem tego staje się wspólna decyzja, korzystna dla „właściciela„ tego zespołu.
Tak więc, mamy w tej komunikacji nie tylko do czynienia z zespołem zewnętrznym, do którego należymy i przeprowadzamy z nim dyskusje, ale również z naszym „zespołem wewnętrznym”. Tylko wtedy, gdy jesteśmy w naszym środku, „wszyscy razem” możemy podać jednoznaczną szczerą odpowiedź na zewnątrz. Wyzwanie polega na znalezieniu odpowiedniego personelu wewnętrznego dla danego problemu, dla wyrażania swoich opinii i stworzenie do współpracy „rady wewnętrznej”. Każdy temat wymaga innego zespołu wewnętrznego.

Członkami zespołu mogą być:
 1. Krytyk
 2. Niedowiarek
 3. Entuzjasta
 4. Leń
 5. Pracuś
 6. Adwokat
 7. Strażnik
 8. Zastraszone dziecko
 9. Nadwrażliwiec
 10. Kombinator
 11. Sędzia
 12. Itd.

Jak pracować z takim zespołem? Można np. spisać wszystkie wewnętrzne głosy na małych karteczkach i wsłuchać się w to co one „mówią” i wyszukiwać argumentów dla przedstawienia korzystnej relacji.