Uzdrawiając siebie uzdrawiasz Ziemię
Home » Techniki pracy » Ustawienia rodzinne wg. Berta Hellingera
Ustawienia rodzinne wg. Berta Hellingera

 

Moje pierwsze seminrium szkoleniowe odbyłam w kwietniu 2003 roku w Bremen, Niemcy

Bert Hellinger ( ur. 16 grudnia 1925 w Leimen koło Heidelbergu ) - niemiecki psychoterapeuta, twórca metody ustawień rodzinnych. Hellinger spędził 25 lat w zakonie, w tym 16 lat na misji u Zulusów. Studiował filozofię, teologię i pedagogikę, jednakże nie ukończył żadnej uczelni, tym samym nie jest prawdą powszechnie podawany fakt o zdobyciu przez niego wszechstronnego wykształcenia psychologicznego.
Metoda ustawień rodzinnych
Rozwinął metodę porządkowania splątanych i zerwanych więzów rodzinnych - ustawienia rodzinne. Wg Hellingera i jego teorii „wiedzącego pola” (morfogenetycznego pola), obcy człowiek postawiony symbolicznie na miejscu kogoś z rodziny pacjenta ma takie same odczucia jak osoba, którą reprezentuje, chociaż prawie nic o niej nie wie. Metoda ta przyniosła mu relatywnie dużą popularność, szczególnie wśród ludzi poszukujących alternatywnych metod leczenia i pracy z problemami psychicznymi i emocjonalnymi.
Jest autorem ponad 40 książek przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków oraz licznych dokumentacji wideo. Od dziesięciu lat chętnie przyjeżdża do Polski, prowadzi tu wykłady, szkolenia i warsztaty.