Uzdrawiając siebie uzdrawiasz Ziemię
Home » Techniki pracy » Oddychanie & Medytacje » Taniec - 5 rytmów
Taniec - 5 rytmów

 

Taniec (Wikipedia)
Każdy ma dość jasne wyobrażenie o tym, czym jest taniec, potrafi jeśli nawet nie opisać, to przynajmniej go rozpoznać i prawdopodobnie sam kiedyś tańczył. Od kiedy socjologia podzieliła czynności ludzkie na przyrodzone i kulturalne, taniec zaliczono do czynności kulturalnych. Najprostszy podział, jakiego można dokonać, to wyodrębnienie trzech odmiennych sfer działalności ludzkiej, w których się rozwinął: religia, rozrywka i sztuka. W każdej z nich pełni inne funkcje. Nie jest to podział ani precyzyjny, ani wyczerpujący. Taniec może być także formą terapii (choreoterapia), zaś dla niektórych ludzi jest po prostu pracą. Elementy tańca występują w niektórych dyscyplinach sportu jak: łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i gimnastyka artystyczna. Taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. W wyniku ruchu ciała w tempie zgodnym z muzyką można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność.
Głównym elementem tańca jest ruch ciała wykonawcy, może on być bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy lub wolniejszy, ale zawsze celowy. Drugim elementem tańca jest rytm. Taniec można też nazwać formą komunikacji niewerbalnej. W tym sensie ktoś powiedział (o tańcu religijnym), że: „Taniec jest modlitwą nóg”.
Historia tańca jest tak samo długa jak historia ludzkości. Taniec jest jedną z najstarszych sztuk pięknych. Był obecny we wszystkich epokach i kulturach. Od tysięcy lat ludzie przekazywali swe opowieści w formie tańca. Zawdzięcza on swe powstanie po części wierzeniom religijnym; ludzie tańczyli po to by sprowadzić deszcz w czasie suszy (tzw. taniec deszczu), czy też spowodować wzrost urodzaju i zapewnić pomyślność łowów. Wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę przed walką.

Taniec 5-rytmów albo inaczej Fale Duszy
Wg. metody opracowanej przez Gabrielle Roth.
Ja poznalam ten taniec w pracy z Berit Hague ze Szwecji w ramach Szkoły Prana Vision

5 rytmów obejmuje prostą praktykę ruchu, wyzwalającą w nas tancerza, niezależnie od płci, figury, wzrostu, wieku oraz ograniczeń i doświadczeń. Odnalezienie swojego tańca oznacza odnalezienie siebie. Rytmy są kluczami do uwolnienia energii i kreatywnej mocy swobodnego tańca.
Są to:
  1. Płynięcie - faza niemowlęcia, poranek budzi się, przepływ
  2. Staccato - faza dziecięca, poznawanie świata i siebie, ekspresja
  3. Chaos - okres dojrzewania i buntu, przepływ żeńskiej i męskiej energii
  4. Liryczny - faza dorosłości, pasja, taniec parami, dawanie i branie
  5. Bezruch - refleksje życia, stajemy się tym kim jesteśmy, jesteś dla siebie, podziwianie Duszy swojej i innych, wymiana
Razem tworzą falę, która jest medytacją w ruchu. W tym tańcu nie ma specjalnych ruchów i kroków do naśladowania. Każdy rytm to inne pole energii, w którym odnajdziesz swoją własną ekspresję i choreografię, rozwijając swoją wyobraźnię i ciało. Poprzez taniec uwalniamy nie korzystne dla nas programowanie obejmujące nasze mięśnie i komórki.